Adbox

Mmmmm....nešto fino miriše...

Mmmmm....nešto fino miriše...
Pretražite nešto po svojem guštu

utorak, 6. srpnja 2021.

[Laminacija:] Lisnati jastučići s čokoladom

 

 

Uvjeren sam kako je ova  lisnata čokoladna poslastica nešto najbrže što možete napraviti, a kamo li zamisliti, a takvih prijedloga i recepata nikad dovoljno, zar ne? 😀Laminiranje tijesta je tehnika slaganja maslaca i tijesta tijekom nekoliko valjanja i preklapanja. To pomaže ravnomjernoj raspodjeli maslaca kroz  tijesto od lisnatog tijesta. Rezultat toga je blago hruskavo, slojevito (lisnato) tijesto nakon što se ispeče. U  daljnjem tekstu možete vidjeti kako izraditi lisnato tijesto, pa sve do pečenog finalnog produkta, samo što sam ovdje i za izradu ove slastice koristio gotovo lisnato tijesto kako bih ubrzao proces i uštedio na vremenu. Vi slobodno ukoliko želite možete i sami izraditi svoje domaće lisnato tijesto, no trebate računati i biti spremni da sama izrada lisnatog tijesta oduzima jako puno vremena.

S lisnatim tijestom može biti teško raditi pa treba postupati pažljivo i s poštovanjem kako bi se osigurali dobri rezultati. 

Kroz sljedećih nekoliko jednostavnih smjernica svaki put možete dobiti savršeno lisnato tijesto.

Ključ uspjeha te kako biste osigurali da iz svog tijesta dobijete oštre, lisnate slojeve odnose se na temperaturu i rukovanje. 

Tijesto treba biti na sobnoj temperaturi za valjanje (da bude mekše kako bismo lakše radili s njim), ali ohlađeno prije pečenja (tako slojevi ostaju odvojeni). 

 

Vruća pećnica omogućava podizanje slojeva, ali je treba nadgledati kako tijesto ne bi zagorjelo i prepeklo se.

Pri rukovanju, pobrašnjena radna površina je presudna, kao i oštar nož. 

Prekomjernim radom tijesto će postati žilavo, baš kao da ga ostavite previše tankog, teško će se ispeći do kraja.

 



 

1.

Ako je pecivo zamrznuto, ostavite ga da se odmrzne u hladnjaku preko noći.

2.

Izvadite pecivo iz hladnjaka 20 minuta prije nego što ćete ga upotrijebiti.

3.

Pobrašnite radnu površinu prije nego što svoje tijesto stavite na radnu površinu, to će spriječiti da se slijepi.

4.

Razvaljajte tijesto brzo, okrećući se pod kutom od 90 ° dok rotirate tijesto u kvadratnom obliku.

5.

Kad režete(oblikujete) svoje tijesto na željenu veličinu ili oblik, prorežite izravno kroz tijesto, nemojte povlačiti nož jer će to pokidati tijesto i njegove slojeve („layer-e“).

6.

Ostavite tijesto da se odmori u hladnjaku najmanje 15 minuta prije pečenja.

7.

Pomoću četkice  glazirajte tijesto lagano umućenim jajetom kako biste stvorili divan sjaj nakon pečenja.

8.

Pecite tijesto u vrućoj pećnici, idealno 180 ° –200 ° C.

9.

Tijesto je pečeno kad poprimi zlatno-smeđu boju i postane hruskavo po cijeloj razvaljanoj površini. To će potrajati između 20-40 minuta, ovisno o debljini tijesta, zato provjeravajte u redovitim intervalima, ali pokušajte se oduprijeti otvaranju vrata pećnice, jer tijesto može „pasti“ baš kao i kod izrade kuhanog(parenog) tijesta za princess krofne i sl.

10.

Ostavite da se u potpunosti ohladi prije prelijevanja nadjevima ili posluživanja.

 


 

VARIJANTE :

 

Da biste uštedjeli vrijeme, možete kupiti gotove razvaljane „table“ lisnatog tijesta u sirovom obliku, a isto tako već unaprijed pečene, umjesto da sami izrađujete. Prije upotrebe treba ih dovesti na sobnu temperaturu kako se ne bi kidali ili pucali kad se odmotaju. Odmotajte i izrežite po želji, a zatim ohladite prije pečenja. Glazirajte i pecite kao što sam već gore naveo.

 

Ako lisnato tijesto koristite kao podlogu za tart, oštrim nožem lagano zacrtajte obrub od 1 cm oko ruba tijesta. To će pomoći da se granica podigne kad se peče i stvoriti povišeni rub za nadjeve u sredini.

 

Ako se lisnato tijesto koristi za preljev pita ili razno raznih složenaca, možete lagano zacrtati uzorak na vrhu peciva da djeluje kao ukras. To će također pomoći tijestu da se uzdigne duž bodovnih linija i stvoriti malo više teksture i slojeva.

 

PRIJEDLOZI ZA POSLUŽIVANJE

 

Lisnato tijesto je izvrstan dodatak glavnom jelu, možete napraviti nešto jednostavno poput pizze od lisnatog tijesta ili oduševiti svoje goste npr. Pithivierom od piletine, tikve i kadulje.

 

Za desert možete probati klasični tarte Tatin ili pak Mille-feuille.

 

ŠTO ZNAČI LAMINIRATI TIJESTO?

 

Laminiranje tijesta je tehnika slaganja maslaca i tijesta tijekom nekoliko valjanja i preklapanja. To pomaže ravnomjernoj raspodjeli maslaca kroz  tijesto od lisnatog tijesta. Rezultat toga je blago hruskavo, slojevito tijesto nakon što se ispeče.

 

MOŽE LI SE KORISTITI MARGARIN?

 

Za izradu lisnatog tijesta morate koristiti pravi maslac. Imat ćete problema da margarin se ne otopi dok laminirate tijesto. Toplo preporučujem izradu s maslacem. Koristite maslac u europskom stilu ili francuski maslac ako je moguće jer rezultira s više slojeva zbog sadržaja masnoća i puno će boljeg i kvalitetnijeg okusa biti.

 


1. Pametno raspodijelite

Težina pakiranja varira, ali većina je u rasponu od 500 g (kod nekih drugih proizvođača još i manje) i sadrži jedan ili dva lista („table“) tijesta. Na poleđini pakiranja svaki proizvođač će navesti koliko i kako ga treba koristiti, ali općenito je pravilo da se od jednog lista napravi jedno slano ili slatko jelo, npr. jedna pizza,jedan tart tartin i sl.


2. Pripremite svoje tijesto

Većina smrznutog lisnatog tijesta dolazi u duplim „tablama (najčešće 2 x 250g ). Pustite da se tijesto u  potpunosti otopi, preko noći u hladnjaku ili 45 minuta na sobnoj temperaturi, prije nego što ga upotrijebite. Nježno rasklopite pecivo.

Kako biste spriječili lijepljenje, lisnato tijesto razvaljajte na blago pobrašnjenoj površini pomoću blago pobrašnjenog valjka(oklagije). Nakon toga lagano očetkajte višak brašna. Ako radite slatki recept, umjesto brašna možete koristiti šećer ili cimet šećer, a za recepte sa sirom možete koristiti sitno naribani sir.

Pazite da lisnato tijesto ne valjate pretanko, pogotovo ako radite bilo kakvu pizzu ili tart - tijesto mora biti dovoljno čvrsto da podupire preljeve i ostane svježe.

 

 3. Radite s hladnim tijestom


S lisnatim tijestom najlakše je raditi kad je hladno, pa ono što ne koristite stavite u hladnjak, a ako tijesto postane premekano dok ga valjate ili režete, jednostavno ga vratite u hladnjak ili zamrzivač da se stegne gore. Ako pokušavate stvoriti određeni oblik, neka tijesto bude što hladnije i bit će lakše napraviti precizne rezove. Upotrijebite oštri nož, kotačić za pizzu, rezač za tijesto ili jednostavne rezače za kekse, a ako ste za pravim linijama, izvucite ravnalo ili kao vodilicu upotrijebite lim za pečenje s ravnim rubom.

 

4. Prilagodite svoje lisnato tijesto


 

Ako "slijepo" iliti odokativno pečete i želite spriječiti da se unutrašnjost podigne jednako kao i rubovi, vilicom izbodite površinu tijesta (poput obične kore za pitu). Pecivo će i dalje biti lagano i pahuljasto - jednostavno neće imati toliko slojeva. Ako su vam za izradu Napoleona potrebni ravni, ravnomjerni listovi lisnatog tijesta, lisnato tijesto pecite između dva lima, tako da se ispeče na potpuno ravne komade.

5. Dotjerajte svoje punjenje


Lisnato tijesto je osjetljivo, pa pripazite da ga ne odvagate prekomjernim dodacima ili sastojcima koji bi mogli pustiti puno tekućine i tijesto nakvasiti. Budite posebno oprezni s ljepljivim nadjevima ili onima koji bi se mogli prelijevati i stvarati nered na vašim pločama za pečenje. Bez obzira na to što pečete, obložite listove za pečenje pergamentom ili silikonskim prostirkom za pečenje, poput Silpata, kako biste spriječili lijepljenje.

6. Neka se sjaji


Neposredno prije pečenja, lisnato tijesto premažite glazurom od jaja (jedno veliko jaje lagano razmućeno s oko 1 žličice vode) kako bi dobilo atraktivan sjaj. Glazura od jaja također se može upotrijebiti poput jestivog ljepila za zatvaranje rubova tijesta, empanade ili bilo koje punjeno pecivo u obliku džepa; samo četkajte tanki sloj uz rubove i nježno ih pritisnite.

 

7. Pecite sada ili kasnije


Lisnato tijesto najbolje je svježe iz pećnice, pa ga, ako je moguće, ispecite u malim serijama i odmah poslužite. Ako se volite zabavljati, imajte na umu da se većina recepata može sastaviti i čuvati u hladnjaku nekoliko sati, a zatim ispeći neposredno prije zabave. Neki se recepti čak mogu pripremiti, ali ne i peći, dobro zamotati i zamrznuti tjedan ili dva. (Provjerite u svom receptu konkretne upute za pečenje i odmrzavanje.) Ako želite izbjeći pripremu u zadnji čas i ne smeta Vam žrtvovati neku lakoću od lisnatog tijesta, ispecite lisnato tijesto, zatim ga potpuno ohladite i držite u hermetički zatvorenoj posudi sobne temperature nekoliko sati. A ako vam se tijesto previše nakvasi, jednostavno ga na kratko stavite u pećnicu da ga vratite u život.


   Osijek je po pitanju pekarskih proizvoda (svih vrsta i šire) jadan, neshvatljiv, monoton i dosadan. Tome svemu možemo pridodati  glavnu i bitnu činjenicu koliko su "poduzetnici" kao i njihovi zaposlenici zapravo needucirani. Zapošljavaju se ljudi koji uglavnom i najčešće nemaju veze kao niti iskustva u pekarskoj branši, a to isto uključuje i poslodavce. Kao i u kuharstvu i slastičarstvu, pa tako i u pekarstvu glavni problem predstavlja taj da djeca koja završe srednju školu nemaju se gdje dodatno educirati i usavršavati svoja znanja i vještine, jer sve je monotono, dosadno i bezvrijedno. Svaka pekara i pekarnica nude uvijek isto, a razlike u određenim gotovim proizvodima koje možete kupiti su minimalne, gotovo pa i nevidljive, što vizualno, što okusom. 

 


Kao klinac u osnovnoj i srednjoj školi, kao i moji vršnjaci uvijek smo bili po pekarnicama i pekarama. Sve je prije bilo bolje i ukusnije, a ovo danas što se nudi nema više veze s zdravim razumom. Još kad vidim po gradu ljude kako žvaču te "suvare" i šopaju djecu bez prestanka ne bude mi dobro jer očigledno ne znaju za bolje. Većina pekarnica i pekara po Osijeku je isto tako promijenilo taktiku prodaje svojih proizvoda, pa tako na nekim mjestima kruh (ali i ostali proizvodi ) peku se u točno određene sate i to vrlo male i nedovoljne količine jer u suprotnome na kraju vremena sve što ostane kao višak zapravo završava u smeću, a NITKO od njih i nikome od njih istih nije palo na pamet da nekome doniraju,da podijele kome je uistinu potrebito , a kamo li koliko gladnih ljudi u Osijeku ima. 

Iz svih navedenih razloga, opaski i situacija bojkotiram njihova poslovanja već godinama. Sukladno svemu navedenom i dalje je aktualno da kod kuće uvijek možete napraviti nešto što nigdje ne možete kupiti, znate koje ste sirovine upotrijebili, a o samom finalnom rezultatu i okusu bespotrebno je komentirati, a tako će biti sve dok se svijest ljudi ne promjeni, baš kao i edukacije o hrani.A sada kada smo utvrdili kompletno gradivo o lisnatom tijestu, vrijeme je da pređemo i na recept.


Potrebni sastojci: ( za 2 veće pletenice )

  • 1 pakiranje smrznutog lisnatog tijesta (500 g)
  • 200 g tamne čokolade ( koristio sam "Mikado" brusnicu i naranču )
  • 1 veće cijelo jaje (ili 2 manja ) + čajna žlica vode
  • šećer kristal + šećer u prahu ( za posipavanje neposredno pred pečenje i za posipavanje pečenih jastučića s čokoladom )
  • oštro brašno (po potrebi za razvući lisnato tijesto, ali ne pretjerivati!)


Postupak :

Odmrznuto lisnato tijesto prebacite na radnu površinu koju ste prethodno posipali s malo oštrog brašna. Pažljivo ga razvaljajte u obliku kvadrata. Ne smije biti pretanko, baš kao što možete vidjeti na fotografijama. Na svaki kvadrat razvaljanog lisnatog tijesta stavite čokoladu u komadu. 


 Oštrim nožem narežite krajeve ukoso prema i do čokolade, pa započnite lagano prebacivati krajeve tijesta ka čokoladi. Krajeve lisnatog tijesta polijepite s malo vode kako se tokom pečenja tijesto ne bi rastvorilo i nadjev da ne pobjegne iz tijesta. Cijelo jaje(a) lagano umutite s malo vode, te četkicom lagano premažite kompletno cijelu površinu lisnatog tijesta, te obilno posipajte sa šećerom kristalom.

 


 Nakon toga odmah prebacite u hladnjak na minimalno 15-tak minuta ili više. Pećnicu zagrijte na 200 C, te pecite cca 30-tak minuta (manje ili više ) ovisno od Vaše pećnice ili sve dok tijesto ne dobije zlatno-smeđu koricu. Izvadite van iz pećnice, te vrlo kratko ohladite, a zatim posipajte sa šećerom u prahu. Odmah poslužite. 

 



 

Nema komentara:

Objavi komentar

Ukoliko ste isprobali jedan od mojih recepata ili tehnika i svidjelo Vam se (ili čak i ako niste), javite mi. Također, slobodno podijelite svoje recepte, postove ili fotografije, ali svakako pripazite na moj blog i navedite njegov izvor. Napraviti ću isto za Vas. To je samo dobra "karma dijeljenja hrane".

A ako vam se "sviđa" moja Facebook stranica , dobit ćete vezu za svaki novi blog post, kao i na neki drugi sadržaj koji ponekad postavljam, a ne ovdje. Ali najbolji način da ostanete povezani je da jednostavno pratite moj blog tako da ćete dobiti e-poruku svaki put kada bude novi post.

Zabavite se u kuhinji, jer to je najbitnije! :)




If you tried one of my recipes or techniques and loved it (or even if you didn’t), let me know. Also, feel free to share any of my recipes, posts or photos, but just be sure to credit my blog and mention that you found it here first. I do my best to give credit to my sources as well. It’s just good food karma.

And if you “Like” my Facebook page you’ll get a link to each new blog post as well as to some other content I sometimes post that doesn’t make it on here. But the best way to stay connected is to simply follow my blog so you’ll get an email whenever there’s a new post.

Now, let’s go have some fun in the kitchen!

© All rights reserved to Moderna kuhinja 2012.-2021. . Pokreće Blogger.

Javite se

Naziv

e-pošta *

Poruka *

Moderna kuhinja - na moj način
Very Good Recipes
My recipes are on
Very Good Recipes

Ukupno prikaza stranice

Autorska prava - ne kradi da ti ne bi prisjelo!

Copyright ©Moderna kuhinja-na moj način (Igor Hranić).

 Svi tekstovi i fotografije objavljeni na ovoj stranici su vlasništvo autora. Zabranjeno je bez suglasnosti autora preuzimati tekstove i fotografije. 
Za sve tekstove i fotografije koje biste voljeli preuzeti, molim Vas da me kontaktirate na: modernakuhinjanamojnacin@gmail.com
Creative Commons licenca

Oni koji me redovite prate ;)