Nedjelja je kod većine možda čak i jedini dan u tjednu kada želimo razmaziti naše nepce. Nedjelja uglavnom kod većine ne može proći bez domaće juhe, glavnog jela s prilogom, salatom i nečim slatkim, a kod nekih je uobičajeno i tokom tjedna se počastiti, zar ne? Navedni slučajevi su kod nas učestali i uvjeren sam kako nema ništa bolje od domaćeg kuhanog obroka kojime upotpunimo s našim najdražim kao i s obiteljskim ručkovima, jer to je hrana. Najiskreniji odnos imamo s hranom,mnogi će se složiti.Hrana povezuje ljude.
Ovisno koliko često kuhate znate i sami onu vrlo poznatu vječnu dilemu i polemiku ; "Što ću danas kuhati"?😁 Još gora činjenica može biti ukoliko Vam još i ukućani dodatno "otežavaju" s komentarima da im je svejedno, neka Vi osobno odlučite, ili ne znaju što ... Siguran sam da Vam je ovakva situacija vrlo poznata, zar ne? 😕 Pa unatoč takvim situacijama najbolje se pripremiti za svaki tjedan s određenim jelovnikom, koji će Vam olakšati da što hrabrije, odlučnije, direktnije i konkretnije preživite tjedan dana, a onda idemo opet ispočetka! 😂😄😃 Ista priča je i s ovim jelom koje je nastalo sasvim spontano (za jedan nedjeljnji ručak), a takva jela su mi najdraža. Potrebno je samo malo volje, ljubavi i organiziranog vremena, a sve ostalo su sami izgovori.
Rijetke su mesnice gdje možete pronaći dobar i lijep, ali kvalitetni komad svinjskog kotleta, barem je kod mene slučaj, jedino ukoliko meso nabavljate iz pouzdanih izvora, ili recimo poznajete mesara koji će se pobrinuti da uvijek dobijete najbolje u smislu kvalitete. Oni koji nisu takve sreće najčešće će naletjeti na komade kotleta koji su doslovno unakaženi. Najčešće to zna biti da je komad mesa previše tanko narezan ili dobijete komade mesa punih sitnih kostiju koje nikako ne želimo za ovakvu vrstu jela.
Pažljivo odabrani svinjski komad mesa tajna je savršeno kuhanog svinjskog jela. Dok kupujete svinjetinu, potražite ujednačenu ružičastu boju i tanki rub masti oko ruba mesa.
Jednako je bitno znati dijelove prije nego što se odlučite kupiti, a tek onda pripremiti svinjetinu.
Neka Vaši kotleti odstoje na kuhinjskom pultu otprilike 30 minuta prije nego što ih počnete termički obrađivati. Ako je meso prehladno, izvana će se prekuhati, dok iznutra ćete morati pričekati da dođe na pravu temperaturu. Dajući svinjetini malo vremena da se ugrije, osigurat će lijepu koru s vanjske strane, s nježnim i sočnim središtem.
Svinjetinu kuhajte/pecite(sotirajte) na unutarnjoj temperaturi od 145 do 160 stupnjeva - ovo vrijedi za pečenke, svinjske filee i svinjske kotlete. Tavu također možete zagrijati da bude vruća (no nikako prejaka vatra), a zatim je smanjiti na srednju temperaturu, jer kad odložite komad mesa direktno na vruću tavu zatvoriti ćete vanjske pore u mesu, meso će se lijepo karamelizirati, te pomoći u dobivanju dobre zlatnosmeđe aka karamelizirane korice. Srednja toplina pomaže da vanjski rubovi budu nježni dok središte dosegne savršenu temperaturu.
Mislim da nema ništa gore od prekuhane/prepečene svinjetine, kao i kod drugih vrsta mesa, zar ne? Strogo vodite računa o temperaturi i vremenu kuhanja.
Kad meso ispečete slijedi posljednji korak, a to je proces odmaranja pečenog mesa.Znam da je teško, ali kad svinjetinu stavite na dasku za rezanje, nemojte je dirati najmanje 10 minuta jer će u suprotnom svi sokovi izaći(pobjeći) iz mesa. U suprotnome opet možete dobiti jako suho meso.Što se kostiju i masnoće tiče na svinjskom kotletu - nemojte nikako uklanjati jer kosti i masnoća mesa daje iskonski okus ovom jelu, baš kao i karamelizacija koje neće biti ukoliko uklonite masnoću i kosti. Osim svinjetine ova cijela priča odnosi se i na druge dijelove i komade mesa, jer svako različito meso bilo da govorimo o peradi, govedini, teletini itd.zahtijevaju drugačiji "tretman", rezove, dijelove, termičku obradu i sl.
A sada se možemo malo pozabaviti i začinima koji će biti potrebni za ovo jelo. Mješavinu začina koju sam koristio u ovom jelu nisu učestali, te sam sklon različitim promjena i omjerima začina. Glavna baza se sastoji od manje količine smeđeg nerafiniranog šećera, kuhinjske soli, svježeg i šarenog mljevenog papra, češnjaka i luka u granulama, te dimljene slatke paprike. U glavnu bazu tada možete ubaciti mljevenog chill-ija, te mljevenog kumina i na taj način dobiti dublju i bogatiju aromu. Za one malo hrabrije i koje vole više pikantinije i jače arome, baš kao mi slavonci, možete opet u glavnu bazu osim svega navedenog dodati i kajenskog papra, chipotle mix(ili neke druge ljute mješavine začina), malo tucane sušene paprike i sl. Ovo je moja verzija i mješavina začina, no Vi je svakako možete modificirati i odlučiti se za verzije koje Vama najbolje odgovaraju. Osim svega navedenog meso bi bilo najbolje dan prije termičke obrade marinirati zbog boljih rezultata, mekoće i mirisa mesa.
Potrebni sastojci za cca 4 osobe :
- 4 komada svinjskog kotleta ( s kostima)
- masnoća ( možete koristiti maslac u kombinaciji s drugim nerafiniranim mastima, uključujući svinjsku mast (na njoj sam radio umak i još ukoliko imate prave i kvalitetne domaće masti sreći nema kraja! 😉)
- povrtnog ili mesnog temeljca (ili vode, ovisno koliko umaka želite dobiti )
- kukuruzni škrob (opet po ukusu i koju konzinstenciju umaka želite dobiti, iako umak možete zgusnuti i s integralnim, pirovim, graham brašnima ili jednostavno umak reducirati bez ikakvog zgušnjivača )
- 500 g očišćenog krumpira (možete i više, ovisno za koliko osoba ćete pripremati jelo,a ukoliko ste i dalje u nedoumici koliko krumpira - računajte od 100-200 g po osobi)
- nekoliko režnjeva češnja češnjaka
- svježe kosano peršinovo lišće ( po ukusu )
- sok jednog limuna
- himalajska sol i svježeg mljevenog papra (po ukusu )
Sastojci potrebni za mješavinu začina :
GLAVNA BAZA :
- smeđi nerafinirani šećer kristal
- kuhinjska sol
- svježe mljeveni šareni papar
- češnjak u prahu (granulama)
- luk u prahu
- dimljena slatka mljevena paprika
Za one malo odvažnije i hrabrije u glavnu bazu možete dodati sljedeće začine :
- chilli u prahu (mljeveni)
- mljeveni kumin
Ili još jedna verzija s time da opet gledamo glavnu bazu mješavinu začina :
- chipotle mješavina začina (ili neka druga mješavina ljutih začina)
- sušeni i drobljeni chilli
- kajenski papar
Pomiješajte sve sastojke za baznu mješavinu začina. Po želji u glavnu mješavinu dodajte prvi ili drugi primjer navedene mješavine začina, te odložite sa strane. Meso dobro posušite kuhinjskim ubrusom, a zatim ih uvaljajte u mješavinu začina. Meso možete premazati i tankim slojem ulja (s obzirom da ovdje koristimo "suhu" marinadu) kako bi se spriječilo isušivanje mesa, a zatim sve prebacite u plastičnu vrećicu za zamrzivač. Na taj način meso će se ravnomjernije i bolje povezati marinadom, te ostavite u hladnjaku najmanje 24 sata da se meso marinira. Ovaj korak naravno da možete preskočiti, no meni je najbolje meso koje je marinirano, a uz dobru organizaciju kako sam već pisao u uvodu sve se može na vrijeme odraditi.
Meso sutradan izvadite iz hladnjaka, te ostavite na sobnoj temperaturi najmanje 30 minuta. U posudi(tavi) na kojoj ćete sotirati svinjske kotlete dodajte malo više svinjske masti (ja sam koristio kombinaciju svinjske masti i maslaca - ta masnoća će nam trebati za krumpire), te dobro zagrijte. Meso pecite nekoliko minuta s obje strane - ovisno o vatri i debljini mesa. Odložite sa strane. U međuvremenu krumpire ogulite, te ih narežite na malo veće kocke. Blanširajte ih u blago posoljenoj vodi cca 10-tak minuta. Dok se krumpiri blanširaju, pećnicu zagrijte na 240C. U pleh u kojemu ćete peći krumpire dodajte svinjske masti i maslaca ( po želji i ukusu), te ubacite u pećnicu da se dobro zagrije, a masnoća postane vruća. Pažljivo izvadite van, a krumpir procijedite, te prebacite u vrući pleh s masnoćom, te pecite i dalje na 240 C sve dok krumpir ne dobije zlatno-smeđu koricu ili manje (ovisno kakav pečeni krumpir najviše volite).
Pred sam kraj kuhanja ubacite dovoljno limunovog soka da izbalansirate okuse. Poslužite odmah toplo uz sezonsku salatu po izboru. Eto, vrlo efikasno, ukusno i efektno kao jedan prijedlog i ideja jednog nedjeljnjog ili svakidašnjeg radnog dana.
Nema komentara:
Objavi komentar
Ukoliko ste isprobali jedan od mojih recepata ili tehnika i svidjelo Vam se (ili čak i ako niste), javite mi. Također, slobodno podijelite svoje recepte, postove ili fotografije, ali svakako pripazite na moj blog i navedite njegov izvor. Napraviti ću isto za Vas. To je samo dobra "karma dijeljenja hrane".
A ako vam se "sviđa" moja Facebook stranica , dobit ćete vezu za svaki novi blog post, kao i na neki drugi sadržaj koji ponekad postavljam, a ne ovdje. Ali najbolji način da ostanete povezani je da jednostavno pratite moj blog tako da ćete dobiti e-poruku svaki put kada bude novi post.
Zabavite se u kuhinji, jer to je najbitnije! :)
If you tried one of my recipes or techniques and loved it (or even if you didn’t), let me know. Also, feel free to share any of my recipes, posts or photos, but just be sure to credit my blog and mention that you found it here first. I do my best to give credit to my sources as well. It’s just good food karma.
And if you “Like” my Facebook page you’ll get a link to each new blog post as well as to some other content I sometimes post that doesn’t make it on here. But the best way to stay connected is to simply follow my blog so you’ll get an email whenever there’s a new post.
Now, let’s go have some fun in the kitchen!