Adbox

Mmmmm....nešto fino miriše...

Mmmmm....nešto fino miriše...
Pretražite nešto po svojem guštu

srijeda, 5. veljače 2020.

[Creme de la creme:]Pannacotta s curdom od manga i makom



Pannacotta je tipična i poznata talijanska poslastica, a u prijevodu bi značilo "kuhana krema (vrhnje)". Stekla je ogromnu popularnost pa je danas možete pronaći i kušati doslovno na svakom koraku i gdjegod se nalazili. Njezine bazične sirovine su šećer, mlijeko, želatina i slatko vrhnje i to po mogućnosti što kvalitetnije sirovine, dok su danas jako zastupljene kombinacije s različitim voćnim bazama, umacima, coulis-ima, voćnim punjenjima ili pak kuhanih krema aromatiziranih uz dodatak začinskog bilja, nekakvih vrsta pahuljica koje prakticiramo za doručak i sl. Idealna je nakon teškog glavnog obroka, a ujedno i na kraju Vašeg obroka.Vjerujem da nema osobe koje se nije iskušala u pripremi iste, pa čak i  kupovini gotovih industrijskih prašaka ili tekućeg vrhnja uz doradu, što zapravo i nije za čuditi se s obzirom koliko ova poslastica se brzo priprema i jednostavna je.

Najduži i najveći je proces čekanja - trenutak kada se krema treba stegnuti i ohladiti.  Pannacotta je sama po sebi puna šarma i zavodljivosti, profinjena, puna kremoznosti koja se topi na našim nepcima, a u kombinaciji s voćem diže je na na noviji, moderniji i profinjeniji level, dok voće daje savršeni balans kiselosti u kombinaciji sa slatkom kremom. Također ne treba izostaviti i segment hruskave teksture koji je jako bitan u izradi svih slastica kao npr. hruskavog i drobljenog keksa, pahuljica, maka ( u ovom slučaju ) i sl. 

Kao i kod svake druge izrade slastica, pannacotta također spada u skupinu koja ima tehničkih složenosti, a to su : vrlo lako se može dogoditi da u kremi nastanu grudice zbog neujednačene temperature sirovina pa se pobrinite da su Vam sve sirovine jednake temperature, a u krajnjem slučaju ukoliko se i dogode grudice - jednostavno kremu procijedite. Isto tako može se dogoditi da recept po kojemu radite ispadne previše gumen - jer nije pravilan i dobar omjer želatine u kremi, pa pripazite vrlo dobro kod odabira recepata. Klasičnu želatinu možete zamijeniti onom goveđom ili u vegetarijanskoj ili veganskoj verziji upotrijebiti agar-agar, baš kao i drugu, alternativiju zamjenu, a to je zamjena za nerafirnirani bijeli šećer od šećerne trske.

 Ova moja pannacotta je vrlo klasična uz dodatak sjemenki mahune vanilije (možete je alternativno zamijeniti tonkom ), tostiranog maka (umjesto njega možete ubaciti kokice od amarantha - za veću i jaču hruskavost), te curda od manga, te time obuhvaća sve segmente kremoznosti, teksture i hruskavosti.
Osim ove verzije, na blogu možete vidjeti i još jednu - verzija s gotovom kremom (za one lijene 😁).

https://modernakuhinja-namojnacin.blogspot.com/2016/08/najbrze-ikada-punjena-pannacotta-s.html

Potrebni sastojci :

  • 7 g prozirne bijele želatine (u prahu)
  • 60 g punomasnog mlijeka 
  • 480 g slatkog vrhnja za šlag (pravog - za veget. i za vegansku verziju koriste biljno )
  • 50 g nerafiniranog svijetlog šećera (prilagodite po ukusu)
  • 1 jušna žlica tostiranog maka (ili kokica od amarantha )
  • 1/2 mahune vanilije

Postupak :


U manju staklenu zdjelicu stavite mlijeko, posipajte ga želatinom, lagano izmiješajte i ostavite sa strane cca 10-tak minuta da nabubri. U posebnoj posudi u kojoj ćete kuhati kremu ubacite slatko vrhnje, šećer, polovicu mahune vanilije ( i sastrugane vanilije ), te zagrijavajte na laganoj vatri sve dok se šećer ne otopi, a zatim ubacite tostirani mak. Ubacite želatinu, te miješajte nekoliko minuta kako bi se želatina rastopila. Pripazite da ne prokuha. Maknite sa štednjaka. Odgovarajuće kalupe u kojima ćete poslužiti želatinu možete premazati s vrlo tankim slojem jestivog ulja ili kao kod pripreme klasičnog pudinga - jednostavno posude i kalupe lagano poškropiti vodom - ovisno u čemu je pripremate.Ostavite na sobnoj temperaturi da se malo ohladi, a zatim je prebacite u hladnjak da se u potpunosti ohladi na nekoliko sati ili preko noći. Pannacotta kao takva može stajati u hladnjaku nekoliko dana s time da je zaštite s prozirnom folijom, te je čuvate od drugih sirovina npr. crvenog luka, skuhanog obroka jer mliječni proizvodi imaju tendenciju da na sebe navlače mirise. I to je to. Vrlo jednostavno, zar ne? 😀

   


Sastojci potrebni za curd od manga :

  • 2 manja manga ( oguljena, bez koštice i nasjeckano na kocke srednje veličine  cca 260 g)
  • 85 g meda 
  • 2 jušne žlice gustina
  • 8  jušnih žlica maslaca (izrezanih na sitnije kockice )
  • 2 jušne žlice soka od limete
  • 1 jušna žlica neprskane korice od limuna
  • 4 žumanjka ( umućena )

Postupak :

U posudu dodajte mango,maslac, sok od limete i limunovu koricu. U manjoj posudi dobro razradite med s gustinom, te ga dodajte u šerpu s mangom. Kuhajte na laganoj vatri sve dok ne počne kuhati i dok se maslac ne otopi, neprestano miješajući. Smanjite vatru, a zatim dodajte umućene žumanjke i nastaviti na vrlo laganoj vatri kuhati cca 2 minute i sve dok se ne zgusne. Znati ćete kada je gotovo na način kad s kuhače curd počne padati kao lava. Odmah maknite s vatre i protisnite kroz gustu cjediljku. Prekrijte prozirnom folijom kako se na vrhu ne bi napravila korica. Ostavite na sobnoj temperaturi da se malo ohladi, a zatim prebacite u hladnjak na nekoliko sati da se krema stegne. Pannacottu aranžirajte s curdom od manga, svježim borovnicama i listićima svježe melise ili po želji. 








Nema komentara:

Objavi komentar

Ukoliko ste isprobali jedan od mojih recepata ili tehnika i svidjelo Vam se (ili čak i ako niste), javite mi. Također, slobodno podijelite svoje recepte, postove ili fotografije, ali svakako pripazite na moj blog i navedite njegov izvor. Napraviti ću isto za Vas. To je samo dobra "karma dijeljenja hrane".

A ako vam se "sviđa" moja Facebook stranica , dobit ćete vezu za svaki novi blog post, kao i na neki drugi sadržaj koji ponekad postavljam, a ne ovdje. Ali najbolji način da ostanete povezani je da jednostavno pratite moj blog tako da ćete dobiti e-poruku svaki put kada bude novi post.

Zabavite se u kuhinji, jer to je najbitnije! :)




If you tried one of my recipes or techniques and loved it (or even if you didn’t), let me know. Also, feel free to share any of my recipes, posts or photos, but just be sure to credit my blog and mention that you found it here first. I do my best to give credit to my sources as well. It’s just good food karma.

And if you “Like” my Facebook page you’ll get a link to each new blog post as well as to some other content I sometimes post that doesn’t make it on here. But the best way to stay connected is to simply follow my blog so you’ll get an email whenever there’s a new post.

Now, let’s go have some fun in the kitchen!

© All rights reserved to Moderna kuhinja 2012.-2021. . Pokreće Blogger.

Javite se

Naziv

e-pošta *

Poruka *

Moderna kuhinja - na moj način
Very Good Recipes
My recipes are on
Very Good Recipes

Ukupno prikaza stranice

Autorska prava - ne kradi da ti ne bi prisjelo!

Copyright ©Moderna kuhinja-na moj način (Igor Hranić).

 Svi tekstovi i fotografije objavljeni na ovoj stranici su vlasništvo autora. Zabranjeno je bez suglasnosti autora preuzimati tekstove i fotografije. 
Za sve tekstove i fotografije koje biste voljeli preuzeti, molim Vas da me kontaktirate na: modernakuhinjanamojnacin@gmail.com
Creative Commons licenca

Oni koji me redovite prate ;)